Idag har första uttagningen till Årets Kock 2020 genomförts på Aira i Stockholm. Juryordförande, Tommy Myllymäki, med jury har utsett de 24 bidrag som går vidare till kvaltävlingen den 9-10 juni på Stockholms Hotell & Restaurangskola.
Av 68 ansökningar går följande kockar (utan inbördes ordning) vidare till kvaltävlingen.
1. Marcus Bremdal – Konstnärsbaren, Stockholm
2. Adam Nilsson – Konstnärsbaren, Stockholm
3. Liselott Karlsson – Restaurang Hybrid, Stockholm
4. Mattias Jönsson Caesar – På skissernas, Lomma
5. Mikael Feuk – Gastro Gaspari, Flyinge
6. Sonny Tapper – Aveqia, Stockholm
7. Magnus Åkerström – Stadshuskällaren, Stockholm
8. Ludwig Tjörnemo – Unilever AB
9. Jessie Sommarström – Urban Deli, Stockholm
10. Martin Karlsson – Grenna Hotell, Gränna
11. Andreas Jerrhag – Smoke Barbecue & Bar, Karlskrona
12. Henric Herbertsson – SK Mat & Människor, Göteborg
13. Emelie Nielsen – Restaurang KRUBB, Töreboda
14. Christian Siberg – Omaka, Stockholm
15. Martin Anneflod – Spiseriet, Göteborg
16. Joakim Kjaerkner – Brasserie du Sud, Ystad
17. Lisa Lönner Pulkkinen – Husmor Lisa Fine Home Dining, Vaxholm
18. Luqaz Ottosson – Restaurang ROT, Gotland
19. Niklas Ekholm – Hackholmssund Konferens, Bro
20. Jesper Jakobsson – Restaurang Bhoga, Göteborg
21. Ola Wallin – Kroken och Bloom, Göteborg
22. Jesper Westermark – Allegrine, Stockholm
23.Matilda Ewaldh – Skärets krog, Smögen
24. Emil Petzén – Halmstad Golfklubb, Halmstad
Jurygruppen i kvaltävlingen består av: Florencia Abella (Ekstedt), Jacob Holmström (Gastrologik), Magnus Ek (Oaxen Krog & Slip), Saori Ichiara (Ichi), Sayan Isaksson (Isaan’), Adam Dahlberg (Adam/Albin), Tommy Myllymäki (Aira & Årets Kock 2007) och Daniel Höglander (Aloë).
Tävlingen Årets Kock 2020 består av tre tävlingsfaser: anmälan, kvaltävling och finaltävling. Juryordförande för Årets Kock 2020 är Tommy Myllymäki. Tävlingsledare är Tom Sjöstedt, Årets Kock 2008.
Finalen i Årets Kock sker i september.

Klara för kval i Årets Kock 2020

Restaurangvärlden